Verizekalı’nın finansal danışman chat-bot’u ‘Botviser ©’, ilk müşterisiyle buluştu!

Verizekalı A.Ş., yapay zeka bazlı otonom fon yöneticisi ürünü olan ‘4estRobot ©‘tan sonra, sermaye piyasalarının dönüşümüne katkı sağlamayı hedefleyen ikinci ürünü otonom finansal danışman ‘Botviser ©‘ı da ilk müşterisiyle buluşturdu..

Geçtiğimiz Haziran ayı içinde, dünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank’ın Romanya’da bulunan Teknoloji üssüyle ortak bir projeye imza atan Verizekalı, Deutsche Bank’a, bankanın alım satım (Trading) birimlerinde çalışanlara destek olacak bir iç robo-danışman (internal robo-advisor) tasarlayacak. Bu proje sayesinde Verizekalı’nın ‘Botviser ©’ adlı ürününün ilk müşterisi olacak olan Deutsche Bank, bankanın özellikle Alım/Satım masalarında çalışan her bireye bir “özel asistan” (personal assistant) sağlamayı hedefliyor.

Arkasında Verizekalı’nın teknolojisi olacak olan bu chat-bot, bir insanın tek başına takip edemeyeceği kadar geniş yelpazede, bir insanın göremeyeceği kadar derin ve geniş bir veri seti üzerinde ve bir insanın dayanamayacağı kadar uzun çalışma saatleri içerisinde (7/24), kullanıcısı adına finansal piyasaları ve ürünleri sürekli takip edecek. Bu ürünlerin veri setleri üzerinden, arka tarafında sürekli olarak değerleme ve fiyatlama analizleri yapacak olan Botviser ©, bu analizleri (ve olası alım fırsatlarını da) kullanıcısına anlık olarak bildirecek. Ayrıca, Doğal Dil Anlama yeteneği (NLU) sayesinde kullanıcısından finansal piyasa veya ürünler hakkında soru da alabilecek olan Botviser ©, kullanıcıdan gelen bu soruları anlamlandıracak ve bu sorulara da metin, grafik veya kısa raporlar şeklinde cevap verecek.

Bu anlaşma sonrasında açıklamalarda bulunan Verizekalı kurucu ortaklarından Aykut Sarıbıyık, “Değer önermemiz çok net” dedi. “Verizekalı’nın bu ürünü ile birlikte Deutsche Bank’taki trader’ların her birine bir finansal asistan sağlamış olacağız. Botviser © sayesinde kullanıcının analiz yeteneğinin artmasını, tahminleme yüzdesinin iyileşmesini ve piyasadaki gelişmelere tepki verme hızlarının da artmasını bekliyoruz” diye sözlerine devam eden Sarıbıyık, “Ve banka da insan-çalışanlardan bu başarı kriterlerini bekliyor zaten. Bu sayede, Botviser © ile birlikte, DB içinde kullanıcıların başarı kriterlerinde iyileşme görmeyi ve nihayetinde de bu güzel dijital dönüşüm projesi sayesinde bankanın toplam kar ve gelirlerine de büyük katkı yapmayı bekliyoruz” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *